GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kopp 9344351
*
nr 934 4351
Kopp
med fat, empire, Ryssland
Kondition: mindre skada
Utrop:
800 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:12:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/1 17:24:26
1
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire fat karl johan karl johan-stil keramik kopp rysk ryska ryskt ryssland
-
3198 Kaffeservis
Rosenthal, Maria Björnbär, ca 30 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:04
-
4179 Kopparkärl
höjd: 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:08
-
4228 Kopparkittel
diameter: 62 cm, höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:25
-
4070 Te / kaffekoppar
15 delar, Blå Blom
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:34
-
3151 Teservis
16 delar, Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. "..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:56
-
4137 Väggrelief
Bosse Plåtis. Signerad, daterad -95, Skjorta, kopp..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:32
*
Kopp
Kondition: mindre skada
Läs mer om e-auktion
nr 934 4351
Kopp
med fat, empire, Ryssland
Kondition: mindre skada
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/1 17:24:26 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire fat karl johan karl johan-stil keramik kopp rysk ryska ryskt ryssland
-
3198 Kaffeservis
Rosenthal, Maria Björnbär, ca 30 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:04 -
4179 Kopparkärl
höjd: 40 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:08 -
4228 Kopparkittel
diameter: 62 cm, höjd: 59 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:25
-
4070 Te / kaffekoppar
15 delar, Blå Blom
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:34 -
3151 Teservis
16 delar, Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. "..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:56 -
4137 Väggrelief
Bosse Plåtis. Signerad, daterad -95, Skjorta, kopp..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:32